Zato što nasilje nad ženama redovito prolazi nezamijećeno, a češće se događa nego što bi htjeli priznati. Jeste li znali da se u Hrvatskoj svake godine 22. rujna obilježava Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama? Znate li koji je povod tomu? Jeste li znali da statistika MUP-a pokazuje da je svaka treća žena u Hrvatskoj izložena fizičkom nasilju, da godišnje 22-45 žena biva usmrćeno, od čega pola od strane nasilnog partnera? Statistički gledano, u posljednjih 10 godina taj trend varira, ali ne znatno. Pitamo se, zar zaista egzistiramo u društvu u kojem se o nasilju nad ženama govori kroz pojam trenda, a da se istovremeno ne radi na istrebljenju tog problema?
Jeste li znali da se 25. studenog u cijelom svijetu obilježava Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama? Dominikanska Republika, otočna država u sklopu Kariba, 1960. je godina i bliži se kraj vladavine diktatora Rafaela Trujilla. Sestre Mirabal uključene su u politički pokret protiv diktatorskog režima. Priča govori da je jedna od sestara odbila Trujillovo udvaranje, zbog čega joj je onemogućeno bavljenje pravom, iako je završila fakultet. Okupljene u aktivističku grupu zalagale su se za jačanje feminističkog pokreta, te su izdavale pamflete kojima su upozoravale na nezakonitost vladavine i brojne žrtve režima. Nazvale su se Las Mariposas (Leptiri). Zajedno sa svojim supruzima, više su puta uhićivane što je izazvalo interes međunarodne zajednice. Njihova je borba naglo završena 25. studenog
1960. godine kad su zaustavljene na povratku iz posjeta zatočenim supruzima, izvučene iz automobila, nasmrt pretučene i vraćene u automobil koji je gurnut u provaliju kako bi sve izgledalo kao nesreća. Poslije se saznalo da su napad izvršili diktatorovi najbliži pomoćnici i vjeruje se da ga je naredio upravo Trujillo.
Ujedinjeni su narodi (UN) 39 godina poslije službeno donijeli rezoluciju prema kojoj se dan njihove smrti obilježava kao Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Ideja je da se podigne svjesnost o činjenici da su diljem svijeta žene izložene raznim oblicima nasilja, od silovanja, preko obiteljskog nasilja, do drugih oblika koji ne moraju nužno biti fizičke prirode. Također se naglašava kako ovakvi oblici nasilja prečesto nisu dovoljno naglašeni, te da im je raspon nepoznat. Odnosno, da žene iz straha često prešućuju da su bile žrtve nasilja. Pravi uzrok tomu ne možemo znati, ali postoje jasne naznake da se može raditi o bilo kojem od sljedećih razloga: strah od počinitelja, strah da im nitko neće vjerovati, strah da će ih se kriviti za uzrok počinjenja takvog djela, sram i osjećaj krivnje i odgovornosti, poznavanje počinitelja što znatno otežava i smanjuje mogućnost prijave, nepovjerenje u društvo i institucije… Koji god razlog bio, nasilje nad slabijim nema opravdanja!
Stoga se Krav Maga Hrvatska svake godine aktivno uključuje u borbu protiv nasilja nad ženama. Od prvih velikih seminara koje smo obično radili na jednoj lokaciji, unazad nekoliko godina proširili smo akciju, te se za seminare danas možete prijaviti u velikom broju dvorana i gradova. Za više informacija potrebno je pratiti naše društvene mreže na kojima pozivamo sve zainteresirane da nam se pridruže u toj borbi. U borbi da damo glas svakom vapaju upomoć koji je utihnuo. U borbi za svako novo jutro u koje se žena probudi sigurna i sretna. U borbi protiv svake suze i osjećaja boli kroz koju žrtva prolazi. U borbi za sigurnost onih koji se ne mogu obraniti jer su slabiji ili su odustali jer više nemaju snage za borbu. U borbi protiv nasilja nad ženama. Svaku su godine seminari sve veći, a također smo pokrenuli i radionice samoobrane za žene koji traju kroz cijelu godinu. Vode ih najiskusniji hrvatski instruktori uz pomoć brojnih kolega koji će vam pomagati u treningu.